Microsoft-365

Hayatın temposuna kimi zaman yenik düştüğünüzü ve odaklanmakta sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, Microsoft 365’teki yeni güncelleştirmeler tam size göre! İşte detaylar;

Microsoft-365

Hem iş hayatının hem de günlük hayatın temposu her geçen gün artıyor. Toplantılara girip çıkarak, e-posta yazarak veya telefonda konuşarak tükettiğimiz günlerin sayısı hiç de az değil. Tüm bunların arasında insanın önemli konulara odaklanma fırsatı olmuyor. Çoğumuzun başı sonu belli olmayan bir yapılacak işler listesi var ve acil işleri tamamlamak için mesaiye kalmak zorunda kalıyoruz. Microsoft 365’teki kişisel üretkenlik içgörülerinizin yer aldığı MyAnalytics, bu zorlukların üstesinden gelmek için tasarlanmıştı ve bugün yepyeni bir özelliğe sahip oluyor.

MyAnalytics bir pano, Outlook’taki İçgörüler ve haftalık e-posta özetleriyle daha akıllı bir şekilde çalışmaya teşvik etmek için içgörüler ve yapay zeka destekli öneriler sunuyor. Bugün genel kullanıma sunulan yeni MyAnalytics deneyimi, içgörüleri dört temel alanda daha sonuç odaklı hale getiriyor: odaklanma, dengeli yaşam, ağ ve işbirliği. Örneğin eskiden önceki hafta mesai saatlerinin dışında e-posta, sohbet, arama ve toplantı ile geçirdiğiniz saatleri gösteren içgörüler artık son bir ay içinde mesai saatlerinden sonra başarıyla bağlantıyı kestiğiniz günlerin sayısını gösteriyor. Bu da daha fazla sakin gün yaşamanıza yardımcı olmak için hedefler belirlemenizi ve alışkanlıklar geliştirmenizi sağlıyor.

Bu içgörülerin eyleme dönüştürülebilme özelliğini artırmak için önümüzdeki aylarda hedef belirleme ve her gün çalışma düzeninizi geliştirmeye yönelik adım atma konusunda yardımcı olacak kişisel planlar oluşturma imkanı sunacağız. MyAnalytics güncelleştirmelerinin ilki odaklanma planı olacak. MyAnalytics’teki odaklanma planı özelliği, en zorlu görevlerinizi tamamlamak ve dikkatinizi dağıtan öğeleri sınırlamak için düzenli olarak odaklanma zamanı planlamanıza yardımcı olarak işbirliği ile anlamlı sonuçlar arasında bir denge yakalamanıza yardımcı olacak. Bugün odaklanma planının temel öğelerini paylaşıyoruz.

Kişisel odaklanma planı oluşturma

Herkesin üretkenlik tercihleri farklıdır ancak bu konuda ayrıntılı çalışmalar yapan uzmanlara göre zorlu işler için normal zamanın dışında vakit ayırmak oldukça faydalı olabiliyor. MyAnalytics, odaklanma planı sayesinde günlük odaklanma zamanı rutini oluşturmanıza yardımcı olur. Odaklanma planı, uygunluk durumunuza göre günlük odaklanma zamanı ayırma esnekliği sunar veya Outlook’ta çalışırken el ile odaklanma zamanı belirleme önerileri sunar. Otomatik ayırma algoritması uygun olması durumunda sabah saatlerini önceliklendirerek zorlu analitik görevlerin üstesinden gelmeniz için en iyi durumda olmanızı sağlar.

Odaklanma rutininizi koruyun

Ayrılan odaklanma zamanınızla çakışan bir toplantı daveti aldığınızda Outlook, işlem yapılabilir iletilerle satır içi öneriler ve haftalık e-posta özetleri sunarak odaklanma zamanını gelen kutunuzdan düzenlemenizi kolaylaştırır ve rutini bozmamanızı sağlar.

Bekleyen görevler için zaman yaratın

İş arkadaşlarınız için yapmaya söz verdiğiniz ve sizden yapmanızı istedikleri görevler gibi zorlu görevler konusunda yardımcı olmak için Outlook’a yeni satır içi öneriler ve e-posta özetlerinde uyarlamalı kartlar kullanıma sunulacaktır. Bu özellikler yapay zekadan faydalanarak e-postalardan bekleyen görevleri alacak ve bunlar için kolayca odaklanma zamanı ayırmanızı sağlayacaktır.

Odaklanma zamanında çalışmanız kesilmesin

Bilgi sektöründe çalışanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre kesintilerden veya dikkat dağınıklarından sonra bıraktığınız göreve dönmek yaklaşık 23 dakika sürüyor. Ayrıntılı ve anlamlı bir çalışma yaptığınızda bu tür kesintilerin sınırlanmasına yardımcı olmak için Microsoft Teams, odaklanma zamanı boyunca otomatik olarak “Rahatsız Etmeyin” moduna geçer. Durumunuz “Odaklanma” olarak ayarlanır ve odaklanma zamanı boyunca yalnızca acil veya öncelikli erişim listesindeki kişilerin gönderdiği iletiler için bildirim alırsınız.

Microsoft olarak her gün işinizi en iyi şekilde yapmanızı sağlayacak teknolojiler geliştiriyoruz. Bugün genel kullanıma sunulan yeni MyAnalytics kişisel panosu sayfasını ziyaret edin ve haftalık e-posta özetleriniinceleyin. Bu özellikler geçerli çalışma düzeninizi anlamanıza ve odaklanacağınız konuları belirleme, bağlantınızı kesme, deşarj olma, önemli kişileri ve ilişkileri koruma ve ekip içindeki işbirliğini geliştirme amacıyla eyleme dönüştürülebilir içgörüler elde etmenize yardımcı olabilir.

Odaklanma planının önizleme sürümü, MyAnalytics hizmetini E5 planı kapsamında veya E1 ve E3 eklentisi olarak veya Workplace Analytics ile kullanan Microsoft 365 ve Office 365 Kurumsal müşterilerinin hizmetine sunulacaktır. Odaklanma planı zaman içinde iş için barındırılan e-posta (Exchange Online) kullanan ek planlara da eklenecektir.

Kamal Janardhan, Director of Product Management, MyAnalytics and Workplace Analytics