ROI

Yazılıma yapılan yatırım birçok organizasyonu endişelendirmektedir. Özellikle doğru sistemi seçmenin, CRM sistemlerine yapılan yatırım açısından önemi oldukça fazladır. CRM yazılımınıza yaptığınız yatırımın geri dönüşü noktasında endişeleriniz var ise sizler için hazırladığımız bu ROI testi, soru işaretlerinizi giderebilir. Başlayalım;

Yatırım geri dönüşünün değerlendirmesini yaparken, verimlilik, takip hızı, müşteri memnuniyeti gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bunların finansal performans üzerindeki etkisine bakılmalıdır. Bu nedenle organizasyonlar, CRM platformlarının kapsamlı ve çok yönlü değerlendirmesini yaparken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalıdır;

ROIFinansal Yatırım Getirisi

Bir CRM sistemi açısından yatırımın geri dönüşüne birçok faktörün katkısı olabileceğini kabul ederek, herhangi bir platform değerlendirmesine doğrudan nakit paraya odaklanarak başlamak faydalı olacaktır.

Doğru CRM yazılımını kullanıyorsanız, net ve ölçülebilir sonuçları görebiliyor olmalısınız. Sistemin sizden aldığı her liranın faturanıza nasıl etki ettiğini anlayarak başlayın. Ardından, daha etkili satış stratejileri ve daha iyi pazarlama kampanyalarının size sağladığı mali katkıları tahmin edebilirsiniz.

Mutlu Müşteriler

Müşterileriniz işinizin en önemli parçasıdır. Günümüzün teknolojisinin müşteri davranışları üzerinde yarattığı dönüşüm ile birlikte müşteri deneyimi ve memnuniyetinin önemi çok daha fazla artmıştır. CRM’inizi değerlendirirken, bu faktörü göz önünde bulundurmanız neredeyse bir zorunluluktur. Değerlendirme sürecinde müşteri bekleme süresi ve CSI puanlarını gibi ölçülebilir faktörlerin kullanılması önemlidir. Organizasyonlar, CRM sisteminde diğer müşteri memnuniyeti göstergelerini de aramalıdırlar.

Çalışan Verimliliği

Organizasyonlar için zaman para demektir. Doğru CRM, satış sürecini kolaylaştırarak çalışanların daha verimli olmasını sağlayabilir. Bir CRM sistemi, basitleştirilmiş iş akışları ve çift veri girişini ortadan kaldıran platform entegrasyonları ile birlikte birçok alanda daha verimi bir yapı kazandırabilir. 

Testi Geçen Bir CRM

Doğru CRM sistemini seçmek, günümüzün alternatifleri arasında zorlu görünse de bu faktörleri göz önünde bulundurmanız, yatırım getirisini garantilemenize yardımcı olabilir. Halihazırda kullandığınız sisteme yukarıdaki başlıkları sorabilir ve yatırım getirisini kontrol edebilirsiniz. Eğer doğru CRM sistemi arayışındaysanız, daha önce bu konuyla ilgili yazdığımız içeriğe  linke tıklayarak göz atabilirsiniz.