Apple ve Salesforce, bir numaralı müşteri ilişkileri yönetim platformunu dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi olan iOS ile bir araya getirerek şirketler için güçlü ve yeni mobil uygulamalara olanak veren stratejik bir ortaklığa imza attıklarını duyurdu. Salesforce, Apple ile birlikte çalışarak uygulamasını yerleşik mobil platformu benimseyecek ve iOS’taki özel ve yepyeni özelliklerden yararlanacak şekilde yeniden tasarlıyor. Şirketler ayrıca milyonlarca Salesforce geliştiricisine, iOS için yeni Salesforce Mobile SDK ile kendi yerleşik uygulamalarını oluşturmalarına imkan tanıyan araç ve kaynakların yanı sıra, Salesforce’un ücretsiz web tabanlı öğrenim platformu Trailhead’de sunulan yeni bir iOS uygulama geliştirme kursu sağlayacak.
Apple
Apple CEO’su Tim Cook, “Salesforce ile birlikte çalışmanın ve onun sektör lideri CRM sisteminin yerleşik iOS’u benimseyerek iPhone ve iPad’de özel ve yeni özellikler sunacak olmasının heyecanını yaşıyoruz,” açıklamasını yaptı ve sözlerine şöyle devam etti: “İş için en iyi donanım ve yazılımı sağlayan iPhone, iPad ve iOS’un güçlü birlikteliğinin, yerleşik Salesforce uygulamaları ve yeni Salesforce SDK ile bir araya gelmesi sayesinde dünya çapındaki şirketler için olağanüstü müşteri deneyimleri sunabileceğiz.”
Salesforce’un başkanı ve yardımcı CEO’su Marc Benioff ise, “Bu ortaklıkla dünyanın bir numaralı CRM platformunu, iş için dünyanın en iyi cihazları olan iPhone ve iPad ile bir araya getiriyoruz,” dedi ve şöyle ekledi: “Salesforce ve Apple birlikte çalışarak iOS’taki yerleşik uygulamalarla yepyeni bir mobil inovasyon çağının kapılarını açıyor, milyonlarca kişiye Trailhead’e ve geleceğin işleri için gereken becerilere erişme olanağı sağlıyor.”
Bu stratejik ortaklığın odaklandığı başlıca alanlar arasında şunlar bulunuyor:
  • İş için yerleşik Salesforce iOS uygulamaları: Salesforce, Apple ile birlikte çalışarak Salesforce Mobile Uygulamasını Siri Kestirmeleri, Face ID, Business Chat gibi benzersiz Apple özellikleriyle, müşterilere yalnızca iOS’ta kullanılabilen zengin deneyimler yaşatacak şekilde yeniden tasarlayacak. Salesforce ayrıca bugüne kadar geliştirilen ilk Trailhead Mobile Uygulamasını iOS’ta sunacak. İş ortakları, müşterilerin özel ihtiyaçlarına hizmet edecek, sektörlere ve küçük ölçekli işletmelere yönelik güçlü iOS uygulamaları da sağlayacaklar.
  • iOS’ta Salesforce geliştiricilerine güç verme: Apple ve Salesforce, Apple’ın güçlü ve kullanım kolaylığı sunan modern programlama dili Swift için optimize edilmiş ilk Salesforce Mobile SDK’yı geliştiriyor. Yerleşik SDK, bugün App Store’da iş için sunulan binlerce iOS uygulamasının yanı sıra, şirketlerin ve geliştiricilerin Salesforce Lightning Platform’da iPhone ve iPad için uygulamalar oluşturup kullanıma sunmalarına imkan verecek.
  • Geliştiricilerin öğrenimini ve kariyer gelişimini hızlandırma: Apple ve Salesforce, teknolojiyi herkes tarafından erişilebilir hale getirmeye ve eğitim düzeyleri veya arka planları nasıl olursa olsun, geliştiricilere bugünün ve geleceğin işleri için gereken becerileri edinme gücünü sağlamaya güçlü bir inanç besliyor. Apple, geliştiricilerin öğrenimini ve kariyer gelişimini desteklemek için herkese Swift ile Xcode’da yerleşik iOS uygulamaları oluşturmayı öğretecek, Get Started with iOS App Development Trail adlı yeni bir program başlatıyor.
Dreamforce 2018 katılımcıları, Salesforce Alanı’nda (Moscone Güney Salonları ABC) veya Trailhead Alanı’nda (Moscone Batı 1. Kat) yeni Apple ve Salesforce teklifleriyle önceden tanışma fırsatını yakalayacak. Bu ortaklık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ;salesforce.com/apple veya apple.com/tr/business/partners adresini ziyaret edebilirsiniz.